Domovská stránka » Vzdelávacie materiály » Digitálna sebaobrana – VIDEO

Digitálna sebaobrana – VIDEO

Digitálna sebaobrana

Trávime čoraz viac času online. Učíme sa online, chatujeme s priateľmi, rodinou, sledujeme filmy, hráme hry alebo počúvame hudbu.
Ako bezpečne však používame internet?
V tomto videu Vám chceme predstaviť niekoľko nápadov, ktoré si vám pomôžu osvojiť umenie digitálnej sebaobrany.
Skontroluj bezpečnostné nastavenia.
Na webových podstránkach Bezpečnostné nastavenia môžeš skontrolovať, kto môže vidieť tvoje osobné údaje. Zváž to, či svoje profily používaš verejne alebo súkromne. Tvoje verejné zdieľania sú ľahko prístupné pre všetkých, a preto tvoje dáta môže ukladať a používať ktokoľvek.
Môžeš tiež vypnúť funkcie, ktoré pravdepodobne nepotrebuješ alebo o ktorých si nevedel. Napríklad: nastavenia súborov cookie, určenie polohy či odporúčania reklám.
Dôležité je pravidelné vyčistenie elektronických zariadení od nadbytočných údajov, súborov cookie a histórie vyhľadávania.
Môžeš sa ľahko naučiť, ako spravovať svoju digitálnu alebo online identitu.
Venuj pozornosť tomu, ako a kde zverejňuješ príspevky, a nezverejňuj na internete obsah o niekom inom, ktorý by si ani o sebe nechcel vidieť.
Odstráň svoje nepoužívané účty, aplikácie a všetky údaje, fotografie a informácie, ktoré si nechal na nepoužitých sociálnych sieťach. Zadaj svoje meno do Google vyhľadávača a skontroluj, aké údaje (napríklad fotografie), sa o tebe zobrazujú. Ak ti niečo nepríjemne ovplyvňuje, pamätaj si, že aj ty máš ,,právo na zabudnutie”
Používanie hesiel
Pri vytváraní hesiel buď kreatívny. Jednoduché heslá znamenajú vážne riziko. Je dobré si zvoliť dlhé a jedinečné silné heslo vrátane malých, veľkých písmen, špeciálnych znakov a čísel. Používaj rôzne heslá na rôznych webových stránkach. Ak máš problém so zapamätaním si mnohých hesiel, používaj Password manager- manažér hesiel. Toto je aplikácia, ktorá chráni všetky tvoje ďalšie heslá pomocou jediného hesla. Nezdieľaj svoje heslá. Ak sa to náhodou stalo, po zdieľaní si zmeň heslo. Skontroluj bezpečnosť stiahnutých programov, aplikácií, platforiem. Počas inštalácií programov skontroluj, aké povolenia požaduje aplikácia.
Skontroluj napríklad prístup ku kamere a mikrofónu.

Nainštaluj aj aktualizácie, ktoré často obsahujú bezpečnostné nastavenia. Napadol Ťa Ransomware?

Ransomware je škodlivý program, ktorý šifruje súbory alebo ich robí neprístupnými, keď vstúpia do vášho počítača. Najčastejšie je program skrytý v prílohe e-mailu a páchatelia žiadajú výkupné za obnovenie šifrovaných súborov. Nie je dobrý nápad platiť výkupné, radšej požiadaj o odbornú pomoc tu: https://www.nomoreransom.org/sk/index.html

Čo je to šifrované pripojenie?

Šifrované pripojenie umožňuje bezpečné cestovanie dát, takže prístup nie je poskytovaný nikomu inému. To je obzvlášť dôležité, napríklad keď sa zaregistruješ na webovej stránke a poskytneš svoje osobné informácie.
Bezpečná prevádzka je označená značkou „https: //“, ktorú nájdete v záhlaví webových stránok. O tiež označuje piktorgram zavretého zeleného zámka a nápis „Bezpečné“.
Bezpečnosť na verejných sieťach WI-FI:
Pred pripojením k otvorenej sieti WI-FI sa opýtajte operátora siete (napríklad v kaviarni), či k nej sieť skutočne patrí. Pred pripojením na internet vypnite zdieľanie súborov na elektronických zariadeniach. Pri prehliadaní vyhľadajte už spomínaný nadpis „https: //“.
Internet je skvelým miestom na učenie a zábavu. Používaj ho s rozumom a bezpečne.

Program KIDSAFEDU pomáha pri vypracovaní takej direktívy, ktorá pomáha inštitúciam, aby sa každý cítil v bezpečí. Video sa realizuje vďaka projektu KidSAFEdu – online bezpečnosť pre deti v cezhraničnej oblasti (kód projektu: SKHU/WETA/1901/4.1/317), v rámci Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko s podporou Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Viac info: www.kidsafedu.eu