Domovská stránka » Podujatia a novinky » Podujatie » 01 Digitalskills január: Aká bola digitalizácia deti v 2021?

01 Digitalskills január: Aká bola digitalizácia deti v 2021?

Stánka KIDSAFEDU ovádza každý mediac

Rok 2021 bol z pohľadu kybernetickej bezpečnosti z hľadiska bezpečnosti detí na internete dosť divoký, ak nie divokejší ako rok 2020. Dôvodov je hneď niekoľko. Začnime asi najviditeľnejšou škodlivou aktivitou a to útokmi online, množstvom digitálnej cyberbullying, teda online šikany. Požadované výkupné narástlo v niektorých prípadoch z desiatok až na stovky miliónov eur. Rástol aj počet nahlásených prípadov a obeťami sa stali aj kľúčové organizácie, ktoré sa starajú napríklad o dodávky palív či kvalitu vody, čo spôsobilo rozruch aj na politickej a medzinárodnej pôde a viedlo k medzinárodným spoluprácam a zatknutiu mnohých kyberzločincov.

Ak by som to mal zhrnúť, medzi najvýznamnejšie udalosti môžeme jednoznačne zaradiť v OZ FutuReg vypracovanie správy o komunitnej ochrane detí v medzinárodnom výskume, kde vyšlo najavo, že online šikana patrí medzi najviac frekventovaných.

Vieme deťom ukázať metódy ktorý zásadne znížil objem spamu a phishingu a následne zmenil tvár viacerých kategórií hrozieb, ako sú napríklad downloadery. V 2021 sa rozmohli aj útoky zneužívajúce čerstvo zverejnené zraniteľnosti.

Čo očakávať v novom roku 2022? Dáta a situácia vo svete naznačujú, že kým neodznie pandémia, budeme naďalej vidieť množstvo útokov, ktoré sa na tejto téme budú priživovať. Do tejto kategórie patria stovky miliárd pokusov o uhádnutie hesla do vzdialeného prístupu, phishing cielený na zamestnancov, ale aj rôzne podvody okolo  očkovania.

Rok 2021 a zraniteľnosti detí potvrdilo, akú dôležitú úlohu v digitálnej úlohe hrajú aktualizácie softvéru a operačných systémov. Preto v 2022 určite nezabudnite aktualizovať, aktualizovať, aktualizovať a to na všetkých dostupných frontoch chrániť deti, operačného systému aj samotných užívateľských aplikácií.

A ak si ale chcete byť naozaj istí svojou ochranou, investujte do spoľahlivej bezpečnostnej aplikácie, ktorá vďaka vyspelým detekčným technológiám a vrstvám ochrany dokáže zastaviť zneužívaniu, ale tiež zabráni zneužitiu zraniteľností, ktoré výrobcovia ešte nestihli zaplátať.

Odporúčame Vám edukačné materiály, ktoré sme v roku 2021 vyvinuli v projekte KIDSAFEDU.

Tento projekt je podporovaný s nadačného fondu Deti v bezpečí poisťovne Kooperatíva.