Domovská stránka » Podujatia a novinky » digitalskills » 08 Digitalskills : O kyberšikane pre rodičov

08 Digitalskills : O kyberšikane pre rodičov

Čo môže rodič robiť, ak pociťuje kyberšikana?

Existuje mnoho metód a príznakov kyberšikany, ktoré si môžete všimnúť u svojho dieťaťa. Takéto príznaky sa objavujú v jeho správaní. Napríklad, dieťa sa stáva uzavretým, nehovoriacim, nevyspatým, úzkostným alebo agresívnym. Bojíte sa o svoj telefón alebo zariadenie, ktoré používate na používanie internetu? Zákazom nič nedosiahnete. Opatrne teda. Môže sa stať, že sa jeho prospech v škole zhorší, neradno chodiť do školy alebo do komunity, ktorú mal rád, nerád alebo sa bojí rozprávať o škole a kamarátoch, hľadá si výhovorky, aby sa nemusel stretnúť.

Čo môžete urobiť, ak u svojho dieťaťa spozorujete známky online šikanovania?

Hlavným nástrojom rodičov je rozhovor.

Povzbudzujte svoje dieťa, aby hovorilo o svojom probléme.

Podporujte a počúvajte svoje dieťa.

Je veľmi dôležité, aby ste počas tohto procesu zostali pokojní. Opýtajte sa svojho dieťaťa na jeho názor na to, ako zastaviť šikanovanie na internete, a spoločne rozhodnite o konkrétnych krokoch, ako sa k nemu dostať.

Do riešenia problému zapojte aj ostatných dospelých. To môže byť jeden z kľúčov k vyriešeniu problému. Uložte obťažujúce správy, obrázky, obsah napríklad pomocou phintscreenu. Nečítajte a nepozerajte sa na ne, mohli by vás rozrušiť. Záchrana je potrebná na dôkaz. Ak si myslíte, že je vaše dieťa v nebezpečenstve, zavolajte na tiesňovú linku 112. V prípade okamžitej núdze zavolajte políciu. Ak viete, kto je tyran, môžete ho identifikovať vy alebo vaše dieťa, napríklad spolužiak alebo spolužiak, potom informujte školu a požiadajte o pomoc. Ak neviete, kto je obťažovateľ, napríklad píšete z neznámeho alebo falošného profilu, nahláste to polícii. Vy aj vaše dieťa môžete povedať násilníkovi, aby zastavil svoje správanie. Násilníka môžu zablokovať, vymazať z priateľov a nahlásiť napríklad svoj profil či správy na internete. Spolu s dieťaťom skontrolujte nastavenia zabezpečenia stránok, ktoré dieťa navštevuje.

Grooming alebo chytanie detí do pasce online sa nazýva grooming. Páchateľom je zvyčajne dospelý, ktorý sa vydáva za tínedžera, zhromažďuje informácie o dieťati, sleduje internet – skautuje ho. Po dopytovaní je zvedavý, ochotný, vypočuje dieťa, získa si jeho dôveru. Často od dieťaťa žiada, aby svoj vzťah utajilo pred rodičmi a okolím. Po získaní dôvery dieťaťa využíva svoju mocenskú pozíciu a pýta si od dieťaťa peniaze, sexuálne nahrávky či sexuálny kontakt, čím ho vydiera. Grooming je často založené na štruktúrovanej stratégii, napríklad sa opakujú vety:

Môžeš mi to povedať, môžeš mi veriť, nikomu to nepoviem. To by som ti nikdy neurobil. Nech je to naše tajomstvo. Oni by tomu nerozumeli.

Obťažovanie, vydieranie, akákoľvek forma sexuálneho zneužívania alebo nátlaku, ako aj pornografické nahrávky neplnoletých osôb, majú tiež trestnoprávne dôsledky. Ak máte pocit, že vaša dôvera bola zneužitá alebo boli porušené vaše práva požiadajte o pomoc dospelú osobu, ktorej dôverujete, alebo anonymne na týchto kontaktoch:

Požiadajte o odbornú pomoc, napríklad právnu, sociálnu, psychologickú pomoc, informácie o zriadených linkách dôvery pre rodičov a na týchto kontaktoch: Linka detskej istoty www.ldi.sk 116 111 www.ipcko.sk 112

Obviňovanie dieťaťa nie je riešením, môže poškodiť vzťah dôvery medzi dieťaťom a rodičom. Majte na pamäti, že vaše dieťa potrebuje pomoc pri spracovaní online šikanovania. Viac užitočných informácií nájdete na www.kidsafedu.eu.