Domovská stránka » Podujatia a novinky » digitalskills » 07 Digitalskills: Kyberšikana a deti

07 Digitalskills: Kyberšikana a deti

Kyberšikana pre deti je aj cez leto aktuálnou témou. Keď príde leto, internet sa ale nezastaví. Kyberšikana je, keď niekto používa internet na ubližovanie, vyhrážanie sa, ponižovanie alebo šikanovanie inej osoby. Sprostredkúva silný, negatívny obsah, násilník činnosť pravidelne opakuje a to všetko dosahuje predvádzaním svojej sily.

Zvyčajne sa to deje posielaním zraňujúcich, ponižujúcich alebo výhražných správ a komentárov cez internet. To však zahŕňa aj neoprávnené zverejňovanie trápnych obrázkov, sexuálne explicitných správ odoslaných neplnoletým, krádeže identity alebo vylúčenie zo skupinových rozhovorov.

Môže sa to stať na sociálnej sieti, v chatovacích miestnostiach, v e-mailoch, v správach, počas online hier, kdekoľvek na virtuálnych plochách. Kyberšikana neprestáva ani cez víkend, ani cez prestávku. Môže maťˇpokračovanie doma, v škole alebo v iných komunitách.

Obsah zdieľaný online je veľmi ťažké odstrániť. Ktokoľvek ich môže kedykoľvek uložiť a znova nahrať do rôznych rozhraní. Môže to mať vážne následky, keďže je to verejné miesto, mnohí ľudia môžu vidieť urážlivé správy, svedkom poníženia bude oveľa viac ľudí a páchateľ nevidí, aký vplyv má jeho konanie na obeť. Ak pociťujete známky kyberšikany alebo vidíte, že sa to isté deje spolužiakovi alebo kamarátovi, požiadajte o pomoc alebo ponúknite svoju podporu. Povedzte svojim rodičom, učiteľom, dospelému, ktorému dôverujete.

O pomoc môžete požiadať aj telefonicky alebo prostredníctvom chatových liniek: Linka detskej istoty www.ldi.sk 116 111 www.ipcko.sk 112 alebo Chat kidsafedu.eu

Ak si všimnete na sebe príznaky kyberšikany, okamžite reagujte.

Dostaňte sa zo situácie, pretože následky môžu byť vážnejšie.

Povedzte páchateľovi, aby zastavil svoje správanie.

Vytvorte dôkazy, ako napríklad printscreen správ a komentárov. Nečítajte ich znova, použite ich ako dôkaz, keď požiadate o pomoc dospelého. Tyrana môžete zablokovať, odstrániť zo svojich priateľov a nahlásiť ich profil, správy a zdieľania na internete. Skontrolujte nastavenia zabezpečenia stránok, ktoré navštevujete. Zvážte to! Premýšľajte skôr, ako niečo zdieľate online. Neuverejňujte na internet obsah o iných, ktorý by ste nechceli vidieť ani o sebe.

Internet je verejné miesto, majte to na pamäti.

Viac užitočných informácií nájdete na www.kidsafedu.eu.

Článok vznikol ako súčasť aktivity Digitalskills. KIDSAFEDU 2.0

Tento projekt podporil nadačný fond poisťovne Kooperatíva.