Domovská stránka » Podujatia a novinky » digitalskills » 06 Digitalskills : Netiketa

06 Digitalskills : Netiketa

Netiketa – znamená etiketu na internete.

Internetová komunikácia má aj pravidlá, ktoré je užitočné mať na pamäti! V podstate úcta k druhým a dobré mravy sú podstatou, ktorú uplatňujeme v online priestore aj v offline svete. Sociálne siete, online kurzy, chatovacie miestnosti a herné stránky nám umožňujú neustále zdieľať informácie s ostatnými alebo okamžite reagovať na informácie. Vplyvom náhlej reakcie sa dobré mravy často vytrácajú. Napríklad, keď sa osobne stretnete s priateľom a nesúhlasíte s jeho názorom, nezačnete naňho kričať ani ho hneď urážať, zatiaľ čo v online priestore sa to stáva skôr. Stáva sa to väčšinou preto, že naša komunikácia je z veľkej časti vizuálna. Pri osobných rozhovoroch vidíte osobu, s ktorou sa rozprávate, vidíte jej reakcie. V online priestore, najmä pri komentovaní, neexistuje vizuálna spätná väzba, nevidíte do tváre toho druhého. Môže sa stať, že kvôli tomu bude komentár oveľa zraňujúci alebo urážlivý, na ktorý sa dočkajú len nepríjemnejšie reakcie. Než sa nazdáte, už ste vtiahnutí do búrlivého súboja slov. Žiaľ, na internete je to bežný jav.

Hovoríme tomu flambovanie, ktoré je tiež súčasťou šikanovania. Sú používatelia, ktorí tieto pálčivé situácie vyslovene začínajú a hľadajú príležitosť. Hovoríme im trollovia. Na internete je jednoduché vytvárať falošné profily a skutočná osoba za profilovým obrázkom môže ľahko zostať neidentifikovateľná. A to môže u niektorých používateľov vyvolať veľkú odvahu. Hlavným pravidlom je správať sa k ostatným tak, ako chcete, aby sa oni správali k vám, rovnako ako v skutočnom živote. Ak s niekým nesúhlasíte, je to v poriadku. Upokojte sa skôr, ako napíšete naspäť, aj keď viete, že vás dráždia zámerne. Trollovia naozaj radi strašia ľudí. Netiket má aj ďalšie pravidlá, napríklad, že musíte vždy komunikovať jasne a zrozumiteľne. Píšte tak, aby príjemca pochopil, čo chcete povedať. Existujú skratky a emotikony, ktorým môžu vaši priatelia porozumieť, ale napríklad vaša babička nie.

Nepíšte všetko veľkými písmenami, to znamená, že v online komunikácii kričíte. Vo formálnej komunikácii, napríklad v e-maile, v ktorom ste poslali domácu úlohu svojim učiteľom, nezabudnite ju pomenovať a použiť správne slová. Vždy si skontrolujte pravopis. Aby ste sa uistili, že je vaša správa zrozumiteľná, prečítajte si ju ešte raz, než kliknete na odoslať. Pred označením niekoho v zdieľaní sa ho opýtajte, či s tým súhlasí.

Nie je napríklad isté, že si obaja o fotke myslíte to isté. Môže sa stať, že osobe, ktorú označíte, spôsobíte nepríjemnosti. Internet je verejné miesto, majte to na pamäti. Viac užitočných informácií nájdete na www.kidsafedu.eu.

Tento článok vznikol ako súčasť aktivity Digitalskills. KIDSAFEDU 2.0

Tento projekt podporil nadačný fond poisťovne Kooperatíva.